„Mall of Tripla“ šviesos kupinas žaliasis stogas

Mall of Tripla valgusrikas ja lopsakas rohekatus

„Mall of Tripla“ yra prekybos centro, geležinkelio stoties, viešbučio ir komercinių pastatų derinys Helsinkyje. Didžioji stogo ploto dalis, maždaug vienas hektaras, yra apželdinta.
Su prekybos centru „Tripla“ sujungtų viešųjų lauko zonų, gyvenamojo kvartalo lauko teritorijos ir centrinio kvartalo stogo kiemo kraštovaizdžio dizainą sukūrė architektų biuras „Loci Maisema-arkkitehdit Oy“. Didžioji architektų sukurto projekto dalis yra ant prekybos centro stogo.

„Projekto tikslas – sukurti erdvų, šviesų ir sodrų apželdinimą, atitinkantį pastato aplinką ir suprojektuoti erdvę, kurią be vargo galėtų aprėpti lankytojų akys. Naudojant mūrą paaukštintos sėdimosios erdvės sudaro visumą, kurios dalys sukuria skirtingas jaukias vietas“, – sako kraštovaizdžio architektas Niilo Tenkanenas.
Pasak Tenkaneno, idėja naudoti LECA® keramzitą kilo rengiant išsamesnį dirvožemio darbų projektą.

„Konstrukcijos buvo suprojektuotos taip, kad per statybą atlaikytų sunkiųjų statybinių mašinų judėjimą, todėl keramzitas buvo panaudotas ne žaliajam stogui suprojektuoti, o tam, kad būtų sukurtos geros sąlygos augalų šaknims įsitvirtinti. Sprendimas yra ekonomiškas, o dirvožemyje gausu oro. Jei būtų panaudota tik žemė, auginimo terpės struktūra būtų buvusi per tanki.“

Svarbi yra tinkama auginimo terpė

Keramzito sluoksnio storis „Tripla“ žaliojoje zonoje svyruoja nuo 10 iki 70 centimetrų. LECA keramzitas buvo naudojamas tiek kaip žaliojo stogo auginimo dirvožemio dalis, tiek ir po juo esančiuose sluoksniuose. Iš pradžių planuota pagrindiniame sluoksnyje panaudoti plytų skaldą, gerinančią lietaus nutekėjimą. Tačiau šios alternatyvos buvo atsisakyta, nes plytų skaldos nebuvo galima įsigyti.

„Labai svarbu parinkti pagal paskirtį tinkamą auginimo terpę ir atskirai pasidomėti, kokio maistinių medžiagų kiekio reikia skirtingoms auginimo vietoms. Renkantis auginimo terpę įtakos turi ir norimas rūgštingumas. Kuo daugiau skirtingų augalų rūšių bus ant žaliojo stogo, tuo geriau“, – sako Juha Liukkonenas iš „Tieluiska Oy“. Liukkonenas atsakingas už žaliųjų stogų apželdinimo produktų plėtrą. Bendrovė „Tieluiska“ tiekė dalį „Tripla“ žaliųjų zonų grunto.

Projektuojant ir statant žaliuosius stogus reikia išmanyti ne tik statybą, bet ir auginimo sluoksnių vandens režimą bei augalus, tinkamus augti kintamomis sąlygomis. Pagrindinė žaliojo stogo plitimo techninė priežastis yra ta, kad tinkamai suprojektuotas žaliasis stogas gali efektyviai reguliuoti lietaus vandens nutekėjimą.
Nors vietinės detalios statybos gairės dar nėra plačiai taikomos, Juha Liukkoneno nuomone, baigiami apželdintų stogų projektai iš esmės yra geri.

„Dažnai matau, kad žaliajam stogui apželdinti tinkamas auginimo dirvožemis statybų etape yra keičiamas įprastu auginimo dirvožemiu. Auginimo dirvožemis greičiausiai yra mažiau pralaidus vandeniui, o tai blogai veikia augalinės dangos augimą bei sklandų, kontroliuojamą lietaus vandens nutekėjimą. Be to, tinkamai suprojektuotas ir įrengtas auginimo reikmėms skirtas dirvožemis, kuriame dažnai naudojamas ir LECA keramzito sluoksnis, padeda išryškinti visus apželdinto stogo pranašumus“, – teigia Liukkonenas.

Reikia įvairiapusiškų sprendimų

„Kraštovaizdžio projektu svarbu sukurti aplinką, kuri natūraliai įsilieja į aplinkos žaliąją infrastruktūrą, didina gamtos įvairovę, kurią kuriant būtų kuo mažiau išmetamųjų teršalų. Tikslesni sprendimai visada priklauso nuo objekto. Pavyzdžiui, didelėse apželdintose zonose, palyginti su mažais žaliaisiais stogais, yra didesnės galimybės padidinti ekologinę vertę. Kuriant kraštovaizdį, žinoma, svarbu rasti universalių sprendimų“, – sako Pia Kuusiniemi, „Loci Maisema-arkkitehdit Oy“ projektų vadovė.

Niilo Tenkanenas laikosi nuomonės, kad, kuriant žaliąjį stogą, nuo pat pradžių būtų atsižvelgiama į palankių sąlygų augmenijai sukūrimą. „Tripla“ iš pradžių buvo numatyti tinkami augalinei dangai sprendimai, o vėliau – parinktas dirvožemis. Augalai juk yra gana nesudėtingi organizmai ir gerai prisitaiko, jei yra daugmaž tinkama augimo terpė, reikiamas kiekis vandens ir tinkamos šviesos bei šilumos sąlygos“.

„Tripla“ žaliojo stogo augalija yra labai įvairi, dinamiška ir kintanti. Čia yra daugiau nei šimtas skirtingų rūšių ir porūšių augalų. Parenkant augalus pirmenybė buvo teikiama Suomijoje įprastoms rūšims ir laukiniams augalams. Tiek Kuusniemi, tiek Tenkanenas yra patenkinti „Tripla“ žaliojo stogo galutiniu rezultatu.

„Ypač džiugu, kad šiose viešajam poilsiui skirtose vietose laiką mielai leidžia labai daug žmonių. YIT, kaip užsakovas, įsipareigojo sukurti kokybišką ir pramoginę lauko zoną, ir tai leido kokybiškai įgyvendinti projektą ir pasiekti užsibrėžtų tikslų. Pagyrų nusipelnė ir puikus darbo organizavimas statybvietėje bei įgudę kraštovaizdžio kūrėjai.“

DUOMENYS


Objektas:
„Mall of Tripla“

Vieta:
Helsinkis, Suomija

Projektuotojas: „LOCI Maisema-arkkitehdit Oy“

Vyr. rangovas:
YIT

Žaliojo stogo rangovas:
„Terrawise Oy“ ir „Tieluiska Oy“

Žaliųjų stogų apželdinimo dirvožemio tiekėjas:
„Tieluiska Oy“

LECA gaminiai:
LECA® smulkintasis keramzitas (3–8 mm), LECA® keramzitas (4–32 mm)

Please register your details first

Areas of interest