Prekybos centro REDI žalioji danga kviečia pailsėti

-

Helsinkio Kalasatamos rajone virš SRV priklausančio prekybos centro REDI ir magistralinio kelio Itäväyla iškilo beveik Esplanados parko dydžio aukščiau žemės paviršiaus esanti žalioji zona. Kuriant šį parką kaip lengvasis užpildo sluoksnis ir augalų drėgmės sąlygas gerinanti medžiaga buvo naudojamas LECA smulkintasis keramzitas.

2018 m. rudenį, kai Helsinkio centre, Kalasatamoje, buvo atidarytas didžiausias prekybos centras REDI, virš prekybos centro ir Itäväylos miesto gyventojams buvo atvertas visiškai naujas kalvotas, įvairia augmenija apsodintas miesto parkas.

„Mūsų tikslas buvo mieste sukurti kokybišką, su ypatingu charakteriu parko aplinką, atsparią pajūrio klimatui“, – sako Helsinkio kraštovaizdžio architektūros biuro „Maanlumo Oy“ kraštovaizdžio architektė Krista Muurinen.

Vėliau, be 22,5–24,5 metro aukštyje virš gatvės lygio esančio ir visiems miesto gyventojams atviro parko ant stogo, aštuoniems daugiaaukščiams pastatams buvo įrengtos keturios žaliosios terasos, sujungtos su Kalasatamos REDI. 2019 m. baigtas statyti „REDI Majakka“ pastatas yra aukščiausias Suomijoje.

„Bendras apie 13 000 m² plotas neabejotinai yra vienas didžiausių apželdinimo objektų Suomijoje. Apželdinimo sąlygas dar labiau apsunkina vėjuotas ir kartais atšiaurus pajūrio klimatas. Baigus statyti daugiaaukščius pastatus, dalis apželdinto ploto nuolat būna pavėsyje“, – sako Muurinen.

Muurinen nuomone, įrengiant aukščiausio lygio žaliąjį stogą su besikeičiančia augmenija, buvo svarbu kuo efektyviau panaudoti lietaus vandenį, užtikrinti, kad gruntas surištų vandenį ir suvienodintų drėgmės sąlygas. Kartu konstrukcijų sluoksniai turėjo išlikti lengvi, antraip laikančiosios konstrukcijos apkrova būtų buvusi per didelė.

Vanduo augalams užtikrinamas naudojant LECA keramzitą

„Dirvožemiui buvo pasirinktas žaliojo stogo gruntas su LECA smulkintuoju keramzitu. Po augimo sluoksniu buvo klojamas 50–350 mm storio smulkintojo keramzito užpildo sluoksnis. Parke yra maždaug 1,2 metro aukščio kalvų – jose keramzito sluoksnis storesnis“, – sako Muurinen.

„LECA smulkintasis keramzitas suriša drėgmę ir leidžia kapiliariškai pakilti vandeniui į augalus iš viso lietaus vandens surinkimo sluoksnio, esančio stogo pagrindo sluoksnyje“.

Veiksmingas kritulių surinkimas ir vandenį surišantis LECA smulkintojo keramzito sluoksnis sudaro sąlygas augti ne tik visžaliams, bet ir lapuočiams krūmams, daugiamečiams augalams, žolėms, pavasarį spalvų suteikiančioms svogūninėms gėlėms bei žydintiems vijokliniams augalams, kurie kartu miestiečiams stogo parke sukuria naują, jaukią ir žalią erdvę.

Jaukumo suteikia ne tik medžiais apželdintos erdvės, bet ir iš plieninių konstrukcijų įrengtos pavėsinės, kurių sienas ir stogus dengia vijokliniai augalai. Į pavėsines integruotas pagrindinis stogo parko apšvietimas, kurį papildo dekoratyvinis apšvietimas.

„Planuojant šią erdvę, įkvėpimo sėmėmės iš Kalasatamos vietos, jos kaip uosto ir salyno istorijos. Parkas ant stogo ir žaliosios terasos suprojektuotos atsižvelgiant būtent į tai. Augalais padengti paviršiaus iškilumai sudaro lyg mažas salas ir saleles, tarp kurių vingiuoja pėsčiųjų takai ir šalia kurių įrengtos sėdėjimo zonos ir žaidimų aikštelės.

Sėdėjimo zonos susilieja į bendrą visumą su paplūdimio uolas primenančiomis erdviomis akmenimis grįstomis zonomis. Visos sėdimosios vietos, šaligatvio borteliai ir paviršiaus įdubos pagaminti iš raudonojo Suomijos Ilemos granito. Stogo parke taip pat naudojami ir apvalūs natūralūs akmenys, kurie, vadovaujantis salyno tematika, lietaus vandens kaupimo vietomis dalija plotą į skirtingas dalis. Be to, parke ant stogo yra žaidimų aikštelės ir nedidelė zona, kur auga žolė“, – sako Muurinen.

„Mūsų tikslas buvo užtikrinti, kad žalioji zona būtų kuo įvairesnė ir tiktų visiems miesto gyventojams. Parko koncepcija išspręsta taip, kad tai būtų įdomus penktasis fasadas būsimiems REDI gyventojams, žiūrintiems iš viršaus“, – sako Muurinen.

Ypač kokybiška ir universali žalioji danga

Už REDI žaliosios statybos darbus yra atsakingas „Terrawise Oy“ aplinkos apželdinimo ir žaliosios statybos skyrius. „Terrawise“ objekto vadovas Jouni Uusipuro mano, kad projektas yra išskirtinai malonus ir reiklus.

„Žaliojoje terasoje suplanuotas sprendimas ir medžiagų pasirinkimas yra labai aukšto lygio ir ambicingas. Sudėtingumo suteikia aukščio skirtumai, nes sluoksnių storis svyruoja nuo 30 centimetrų iki 1,5 metro, o reljefo formos – nuo plokščių pakilumų iki lietaus vandenį kaupiančių vietų. Todėl rezultatas labai skiriasi nuo, pavyzdžiui, Esplanados parko, kurio plotas beveik toks pat kaip žaliųjų terasų parko“, – sako Uusipuro.

Uusipuro teigimu, gerai suplanuota logistika ir medžiagų pirkimas bei kvalifikuota ir motyvuota komanda užtikrino, kad itin reiklaus dirvožemio ir po juo esančių sluoksnių įrengimas ir projektavimas vyktų labai sklandžiai.

Pavyzdžiui, LECA smulkintasis keramzitas dėl sunkvežimio svorio apribojimų buvo pristatytas mažesniais kiekiais per rampas ir iš sukrautų krūvų buvo išvežiotas ratiniais krautuvais ir ekskavatoriais. Uusipuro LECA smulkintąjį keramzitą į objektą užsakydavo kartą per savaitę, nes, nepaisant didelių atraminių konstrukcijų matmenų, buvo daug masės ir kitų apribojimų, kurie neleido vienu metu į objektą pristatyti didelio kiekio medžiagos. Viename konstrukcijos skerspjūvyje yra iki dvidešimties skirtingų medžiagų.

„Darbų atlikimą palengvino ir galimybė mašinas valdyti skaitmeniniu būdu. Mes naudojome du 15 tonų sveriančius ekskavatorius, abu jie buvo su skaitmeninio valdymo funkcija. Vairuotojas tikruoju laiku ekrane galėjo matyti tikslų kiekvieno medžiagos sluoksnio storį“, – sakė Uusipuro.

Auginimo sąlygos išlieka kuo vienodesnės

„LECA smulkintojo keramzito gebėjimas surišti drėgmę ir ją grąžinti per ilgesnį laiką padeda užtikrinti gana vienodas augimo sąlygas, nes drėgmė per greitai neprasiskverbia per dirvos sluoksnius. Tai svarbu įrengiant žaliąjį stogą“, – tęsia Uusipuro.

Tiek Uusipuro, tiek kraštovaizdžio architektės Muurinen nuomone, užsakovo ir pagrindinio rangovo SRV bei kitų šalių bendradarbiavimas vyko ypač profesionaliai ir sukuriant gerą atmosferą – visų tikslas buvo sklandi darbų eiga ir kokybiškas rezultatas.

SRV darbų vadovas Olli Saarinenas sako, kad, siekiant supaprastinti „Terrawise“ apželdinimo darbus, buvo stengtasi kuo greičiau baigti aikštelėje ankstesnius darbų etapus. Statybvietė buvo didelė, todėl persidengimų visiškai išvengti nepavyko. Ant žaliojo stogo taip pat yra ir daug prekybos centro įrangos, kuriai kraštovaizdžio architektas kartu su įrangos ir konstrukcijų projektuotojais rado tinkamas vietas.

SRV perdavė įmonei „Terrawise“ konstrukciją apželdinimo darbams ant stogo atlikti, kai ant hidroizoliacijos sluoksnio buvo užpiltas apsauginis sluoksnis.
„LECA smulkintojo keramzito lengvojo užpildo sluoksniai ir žaliojo stogo gruntas gerokai sumažina konstrukcijos apkrovą. Dirvožemio, kuriame yra LECA keramzito, savitasis svoris yra apie 600 kg/m³, o paprasto priemolio tipo dirvožemio savitasis svoris yra apie 1000 kg/m³. Saulė ir vėjas ant tokio žaliojo stogo gruntą išdžiovina labai greitai, todėl gera LECA keramzito vandens sugėrimo geba ir laistymas padeda užtikrinti parko augmenijos žaliavimą“, – sako Saarinenas.

„Baigtas įrengti stogo parkas yra nuostabus. Ypatingas šio žaliojo stogo dydis ir kokybės lygis yra visiškai išskirtinis. Nuostabu tai, kad parkas yra atviras visuomenei ir juo gali mėgautis visi miesto gyventojai, o būsimų daugiabučių gyventojams bus įrengtos individualios žaliosios terasos“, – sako Saarinenas.

DUOMENYS


Objektas:
REDI prekybos centro danga

Vieta:
Kalasatama, Helsinkis

Projektuotojas:
kraštovaizdžio architektūros biuras „Maanlumo Oy“

Vyr. rangovas:
„SRV Rakennus Oy“

Žaliojo stogo rangovas:
„Terrawise Oy“

LECA gaminiai:
LECA® smulkintasis keramzitas (3–8 mm), LECA® keramzitas (4–10 mm)

Please register your details first

Areas of interest