Grunto slėgio mažinimas

Dirvožemio struktūros masės sukeltas dirvožemio slėgis veikia atraminę konstrukciją kontaktiniame pagrindo ir dirvožemio struktūros paviršiuje. Atraminės konstrukcijos, kurias veikia žemės slėgis, yra, pavyzdžiui, atraminės sienos ir sienelės, tiltų konstrukcijos su vienpusiu užpildu, rūsio pamatai. Dirvožemio slėgio mažinimas naudojant keramzitą yra ekonomiška ir patikima alternatyva.

LECA keramzitas puikiai tinka kaip užpildo medžiaga dirvožemio slėgiui mažinti. Dėl mažos masės konstrukciją veikiantis horizontalusis grunto slėgis yra iki 80 % mažesnis, nei naudojant natūralią užpildo medžiagą. Mažesnis dirvožemio slėgis leidžia optimizuoti atramines konstrukcijas, todėl neretai tai yra ir gana ekonomiška alternatyva.

Jei norima sumažinti grunto slėgį naudojant LECA keramzitą, reikia atsižvelgti į šiuos dalykus:

  • podirvio savybes ir ankstesnę apkrovą;
  • porų vandens slėgį podirvyje;
  • požeminio ir (arba) paviršinio vandens lygį;
  • leidžiamąjį nusėdimą ir poslinkius statinyje ir aplink jį;
  • gretimas konstrukcijas ir jų pamatus;
  • nuolatines ir kintamas apkrovas;
  • stabilumą statybų metu ir atlikimą.

Atraminės sienos

Toliau pateikiamuose brėžiniuose parodyti pagrindiniai LECA keramzito, kaip dirvožemio slėgį mažinančios medžiagos, naudojimo sprendimai. Brėžinyje parodytas horizontaliojo grunto slėgio, veikiančio atraminę sieną, pokytis atsižvelgiant į gylį, kai užpildas yra LECA keramzito ir paprastos akmens medžiagos.

-

Horizontaliojo grunto slėgio dydis, veikiantis atraminę sieną, atsižvelgiant į gylį. Kairiajame brėžinyje pavaizduotas LECA keramzito užpildas, dešiniajame brėžinyje – paprastas užpildas.

>> Žr. dirvožemio slėgio mažinimo skaičiavimo pavyzdžius.

Užpildai

Į grunto slėgį reikia atsižvelgti konstrukcijose, kurių užpildo atraminio paviršiaus nuožulnumas yra didesnis nei užpildo natūralaus stabilumo nuolydis. Tokios konstrukcijos yra, pavyzdžiai, atraminės sienos ir sienelės, tiltų konstrukcijos su vienpusiu užpildu, (rūsio) pamatai. LECA keramzitas yra geriausias užpildo medžiagos pasirinkimas dėl mažos masės, gerų šilumos izoliacijos ir drenavimo savybių.

1 BRĖŽINYS

Rūsio sienos užpildas su LECA keramzitu ir be jo. Brėžinyje parodytas grunto slėgio, veikiančio rūsio sieną, sumažėjimas. Keramzito poveikį vaizduoja žalia, o įprasto grunto poveikį – raudona linija. Mažesnis grunto slėgis leidžia naudoti lengvesnę sienų konstrukciją ir sumažina deformacijas, atsirandančias dėl užpildo medžiagos slėgio aplink pastatą. Be to, keramzitas veikia  ir kaip drenavimo medžiaga.

-

2 BRĖŽINYS

Brėžinyje pavaizduotas grunto slėgis, veikiantis tilto laikančiąją konstrukciją ir jo pamatą, kai užpildui naudojamas LECA keramzitas ir kai jis nenaudojamas.

-

Uosto statiniai ir krantinės

Statant uosto ir krantinės konstrukcijas dažnai reikia dirbti arti vandens, ant minkšto grunto. Keramzito naudojimas gali pagerinti konstrukcijų stabilumą ir sumažinti grunto spaudimą stacionariai įrengtoms krantinės konstrukcijoms. Pastaraisiais metais visame pasaulyje buvo pastatyta daug krantinių konstrukcijų, kurioms užpildyti buvo naudojamas LECA keramzitas.

>> Skaitykite apie LECA keramzito naudojimą atliekant Frederisijos uosto renovacijos ir atnaujinimo darbus.

Iš natūralaus molio pagamintas LECA keramzitas yra visiškai inertiška medžiaga, iš kurios į vandenį neišsiskiria kenksmingos medžiagos, todėl keramzitas yra ekologiška uosto ir krantinių konstrukcijų įrengimo alternatyva.

-

Keramzitas kaip krantinės užpildo medžiaga.

Į ką atsižvelgti atliekant skaičiavimus

Statant konstrukciją, kurią veikia grunto slėgis, svarbu atsižvelgti į santykinį konstrukcijos judėjimą. Apskaičiuojant grunto slėgį naudojami trys nuo konstrukcijos tipo ir judėjimo priklausantys kriterijai:

  • statinis grunto slėgis (σ0);
  • aktyvusis grunto slėgis (σA);
  • pasyvusis grunto slėgis (σP).

Pastatai, dideli statiniai ir iš vidaus sutvirtintos konstrukcijos, kurios negali judėti aplinkinio grunto atžvilgiu, yra veikiami statinio slėgio. Mažesnės konstrukcijos, tokios kaip atraminės sienelės ir sienos, gali judėti aplinkinio grunto atžvilgiu, todėl jas veikia aktyvusis arba pasyvusis slėgis, atsižvelgiant į judėjimo kryptį.

>> Žr. dirvožemio slėgio mažinimo skaičiavimo pavyzdžius.

Statinis grunto slėgis

Brėžinyje pavaizduota konstrukcija, kurios santykinis judėjimas aplinkinio dirvožemio atžvilgiu nėra įmanomas. Vienodas statinis grunto slėgis veikia abi konstrukcijos puses. δ0=0

leca

Aktyvusis dirvožemio slėgis

Brėžinyje pavaizduota atraminė sienelė, kuri gali pasislinkti dėl už jos esančio dirvožemio. Susidaro atraminę sienelę veikiantis aktyvusis grunto slėgis, kurio dydis priklauso nuo už atraminės sienelės esančios slankiosios prizmės masės ir atsparumo šlyčiai. Aktyvusis grunto slėgis yra mažesnis nei statinis grunto slėgis.

-

Pasyvusis grunto slėgis

Brėžinyje pavaizduota atraminė sienelė, kuri gali pasislinkti į už jos esančio dirvožemio pusę. Susidaro atraminę sienelę veikiantis pasyvusis grunto slėgis, kurį sukelia stumiančios slankiosios prizmės masė ir atsparumas šlyčiai. Pasyvusis grunto slėgis yra žymiai didesnis nei aktyvusis ir statinis grunto slėgis.

-

Susisiekite

Argo Luhaste

Argo Luhaste

Pardavimų vadovas Baltijos šalyse

Audrius Gricius

Audrius Gricius

Gamybos vadovas Baltia

Please register your details first

Areas of interest