Konstrukcijos drenažas ir apsauga nuo šalčio

Ekonomiškiausias keramzito naudojimas būna tada, kai jis toje pačioje konstrukcijoje atlieka kelias funkcijas. LECA® keramzitas dažniausiai naudojamas kaip lengvojo užpildo medžiaga. Be apsaugos nuo šalčio, pakankamai storas keramzito sluoksnis veikia kaip vandens kilimą kapiliarais stabdantis ir viršutinius konstrukcijos sluoksnius drenuojantis sluoksnis, o tai padidina konstrukcijos laikomąją galią.

Netolygus kelio ar gatvės dangos sluoksnio užšalimas sukelia deformacijas, kurios pasireiškia kelio ar gatvės nelygumais ir dangos įtrūkimais. Pažeidimai atsiranda ir tirpstant užšalusiam sluoksniui, nes tirpstantis vanduo sukelia pagrindo ir konstrukcijų sluoksnių laikomosios galios sumažėjimą. Tokios žalos galima išvengti naudojant keramzitą kaip apsaugos nuo šalčio priemonę, nes jis padeda išvengti dangos užšalimo. Statinio su apsaugine nuo šalčio izoliacija iškasimo gylis yra mažesnis nei konstrukcijos be apsauginės izoliacijos, todėl galima sumažinti kasimo darbų apimtis, akmenų ir riedulių pašalinimo bei galimų sprogdinimo ar kitų uolienų smulkinimo darbų atlikimo mastus.

LECA keramzitas – tinka ir vamzdžių šilumos izoliacijai, sauganti nuo užšalimo pastato pamatus. LECA keramzitas  apsaugo nuo vandens kilimo kapiliarais, todėl tinkama naudoti kaipdrenavimo medžiaga, – sako projekto vadovas Risto Riisiö, „Geotek Oy“.

Brėžiniuose pateikti LECA keramzito kaip apsaugos nuo šalčio panaudojimo variantai. Be apsaugos nuo šalčio funkcijos, keramzitas šiose konstrukcijose sudaro ir drenažo sluoksnį. Kelių ir gatvių konstrukcijose naudojamos medžiagos ir bendras konstrukcijos storis nustatomas atliekant užšalimo ir apkrovos skaičiavimus.

Bild5

Brėžinyje parodytas keramzito panaudojimas kelio sankasos šalčio izoliacijos ir drenažo sluoksnyje. Keramzito naudojimas izoliaciniame sluoksnyje leidžia išvengti pagrindo užšalimo arba jį sumažinti.

Kairiajame brėžinyje tarp paviršinių sluoksnių ir vamzdžio tranšėjos pavaizduotas lengvojo užpildo sluoksnis taip pat veikia ir kaip vamzdžio bei kelio / gatvės nuo  šalčio izoliacija, ir kaip konstrukcijos drenažo sluoksnis. Dešiniajame brėžinyje pavaizduotas tipinis sprendimas su plačia vamzdžio tranšėja, kur vamzdis yra sumontuotas giliau užšalimo taško.

leca

Vamzdžiai dažniausiai įrengiami giliau užšalimo taško. Ant vamzdyno klojamas keramzitas yra ir lengvasis užpildas, ir apsauga nuo užšalimo. Naudojant jį kaip apsaugos nuo užšalimo izoliaciją, vandens vamzdis gali būti montuojamas virš užšalimo taško, tame pačiame aukštyje, kaip ir kitos trasos.

Lietuvos klimato sąlygomis užšalimo riba, atsižvelgiant į regioną, yra 0,6–1,35 m. Tiesiant kelius taikoma 1,25 m „taisyklė“, o vandens vamzdžiai be apsaugos nuo šalčio izoliacijos turi būti montuojami giliau. Naudojant apsaugos nuo šalčio izoliaciją, vandentiekio vamzdžiai, o kai kuriais atvejais ir kiti vamzdžiai, gali būti montuojami arčiau žemės paviršiaus, todėl mažėja kasimo gylis, kasimo darbų apimtys ir atramų įrengimo poreikis. Tai ypač ekonomiška   nestabilesniame grunte, jei mažesnis vamzdžių montavimo gylis leidžia išvengti (arba paprasčiau išspręsti) gilioms tranšėjoms įrengti reikalingų atramų statybos darbų. Be to, galima atsisakyti ir kitų pagrindo stiprinimo metodų naudojimo.

Naudojant keramzitą, galima naudoti mažesnį nei užšalimo riba įrengimo gylį, jei yra įvykdyti visi kiti konstrukcijai ir vamzdynams keliami reikalavimai. Dangos sluoksnio storio mažinimas nėra įprastas sprendimas, todėl reikia atlikti konkretaus objekto skaičiavimus. Pagrindiniai mažesnio įrengimo gylio pranašumai – mažesnis negilios tranšėjos atramos įrengimo poreikis, mažesnė tranšėjos keliama rizika gretimoms konstrukcijoms ir mažesnės kasimo darbų apimtys.

>> Skaitykite apie seniausio Suomijos stadiono dangos apsaugą nuo užšalimo.

Teritorijoje, kurioje vyksta eismas, ant šilumos izoliacinio sluoksnio, pagaminto iš keramzito, turi būti ne mažesnis kaip 0,5 m storio dengiantysis sluoksnis (arba storesnis, jei paviršinių sluoksnių laikomosios apkrovos reikalavimai yra didesni). Teritorijoje, kurioje eismas nevyksta, ant keramzito sluoksnio, atsižvelgiant į įrengimo vietos sąlygas, galima kloti plonesnį dangos sluoksnį.

Lentelėje pateiktas apytikslis šilumos izoliacijos sluoksnio iš keramzito ir EPS plokštės storio palyginimas (šilumą izoliuojančio sluoksnio storis turi būti patikrintas pagal tam tikro objekto skaičiavimus). Keramzito šilumos laidumas priklauso nuo medžiagoje esančio vandens kiekio, todėl skaičiuojant apsaugos nuo šalčio izoliaciją reikia atsižvelgti į gruntinio / paviršinio vandens lygį vamzdyno trasoje.

Apytikslis keramzito šilumos izoliacijos sluoksnio storis skirtingomis sąlygomis. Lentelėje pateiktos vertės, kai dangos sluoksnio storis ant EPS sluoksnio yra bent 0,3 m, o ant keramzito – 0,5 m (0,17 W/mK).

Objektas Pagrindas EPS izoliacija, storis Keramzitas, sluoksnio storis
Kiemai, kiemo keliai užšąlanti morena 25 mm 125 mm*
Kiemai, kiemo keliai molis, aleuritas 55 mm 270 mm
Gatvės lžšąlanti morena 65 mm 320 mm
Gatvės molis, aleuritas 40 mm 200 mm
Vamzdžio apsauga nuo užšalimo užšąlanti 100 mm 490 mm

* realus sluoksnio storis yra ≥200 mm.

Po keramzitu išlyginimo ir drenažo reikmėms atskiro smėlio sluoksnio kloti nebūtina, nes, esant pakankamai storam keramzito sluoksniui, apatinė sluoksnio dalis veikia kaip drenažo medžiaga. Prie apskaičiuojamo keramzito sluoksnio storio priskaičiuojama apie 150 mm, jei apatinė sluoksnio dalis nėra drenuojanti.

Keramzitas geriau atlaiko  deformacijas (iškilimus dėl šalčio, įdubimus, staigius smūgius ir pan.) nei iš plokščių pagaminta apsaugos nuo šalčio priemonė, kuri veikiama tokios jėgos gali lūžti. Po izoliacija iš plokščių turi būti įrengiamas plokščias montavimo pagrindas iš neužšąlančios smulkiagrūdės akmens medžiagos.

Susisiekite

Argo Luhaste

Argo Luhaste

Pardavimų vadovas Baltijos šalyse

Audrius Gricius

Audrius Gricius

Gamybos vadovas Baltia

Please register your details first

Areas of interest